מהי קרקע מזוהמת ומה עושים איתה?

לא פעם אנחנו שומעים בחדשות על קרקעות ואזורים שקיים חשש שמה הן זוהמו, על כן לא ניתן יהיה להשתמש בהן עד שהן ינוקו באופן כולל. מדובר על מקרים, לצערנו, שכיחים באזורים ובמצבים שונים, אף על פי שבאופן טבעי, מרבית הקרקעות אינן כאלה.

קרקע מזוהמת היא תופעה מוכרת, לא רק בגלל שישנם גורמים שלצערנו מזהמים את הקרקעות ואנחנו נאלצים להתמודד עם מצב זה, אלא גם בגלל שיש לנו היום הרבה יותר כלים לזהות זיהום בקרקע וכן ישנם כללים ותקנים שמאפשרים לנו להימנע משימוש בקרקעות כאלו.

מה זו קרקע מזוהמת?

קרקע מזוהמת היא קרקע שנכנסו לתוכה חומרים מזהמים מסוגים שונים אשר מונעים את השימוש בה, אלא אם מנקים אותה מאותם חומרים. ישנם מצבים בהם ניתן לבצע את תהליך הניקוי, שכן ישנם אמצעים המאפשרים זאת. אך ישנם מצבים שהזיהום הוא מאוד גבוה ולכן אי אפשר לטפל בו, אלא בחלוף זמן מסוים.

הזיהום בקרקע יכול להיווצר מסיבות שונות. ברוב המקרים הוא מתרחש כתוצאה משפיכת פסולת וחומרים מזהמים מסוגים שונים. זו תופעה מאוד מוכרת בסביבה תעשייתית, שם אנחנו עלולים למצוא קרקעות מזוהמות מאחר ומפעלים שונים אינם מקפידים ושופכים חומרים רעילים אל תוך הקרקע (בתהליך הייצור או בתהליך פינוי פסולת).

אנחנו מכירים גם מקרים הרבה יותר קיצוניים של קרקעות מזוהמות. המקרה הידוע והקיצוני מכל, היא קרקע מזוהמת בחומרים רדיואקטיביים, כמו למשל המקרה של צ'רנוביל שנבע מפיצוץ הכור במקום. במקרה כזה, לא ניתן לבצע תהליכי ניקוי ולכן גם אי אפשר להשתמש בקרקע (זה מקרה קיצוני בו לא רק בני אדם אינם יכולים לשהות במקום, אלא גם אין גם אפשרות לגדל צמחים או בעלי חיות).

כיצד מטפלים בקרקעות מזוהמות?

כאמור, ניתן לקנות קרקע מזוהמת, אך ניתן לעשות זאת רק אחרי שמבצעים דגימות ומוודאים שאכן הקרקע מזוהמת ברמות הניתנות לניקוי. לשם כך צריך לעשות סקר קרקע ולבדוק מה המצב שלה. במידה וזה אפשרי, אז ניתן להשתמש באמצעים שונים, על פני השטח ומתחת לפני השטח, בשביל לנקות אותה.

הרבה פעמים, הזיהום נוצר כתוצאה מפסולת על פני השטח. ברגע שמפנים אותה אז חלק משמעותי, מהותי, בזיהום הקרקע נעלם ואז אפשר באמת לטפל בה. כך למשל קורה במקומות שהיו לאתרי פסולת ופינו אותם לצורך בנייה של מבני מגורים או אפילו פארקים ציבוריים.

חשוב להדגיש, לפני שמבצעים תהליך של בנייה, בפרט של שכונות חדשות, יש לבדוק היטב את מצב הקרקע ולוודא שאכן היא מתאימה למגורים. ייתכן מאוד שהקרקע תהיה מזוהמת ברמה כזו שלא יהיה ניתן לטפל בה כלל, בוודאי שלא יהיה ניתן להקים במקום מבני מגורים ולכן יצטרכו לחפש פתרונות אחרים הרבה יותר בריאים ואפקטיביים, שימנעו פגיעה באיכות החיים.​

Comments are closed.