מסחר בסחורות

חשיבותו של המסחר החקלאי

סחורות חקלאיות הן גידולים בסיסיים ובלי חיים המיוצרים ו/או מגודלים בחוות או במטעים.

רוב הסחורות כגון דגנים, בעלי חיים ומוצרי חלב מספקים מקור מזון לאנשים ולבעלי חיים ברחבי העולם.

עם זאת, כמה סחורות חקלאיות מיוצרות עבור יצור תעשייתי בלבד. למשל, תעשיית הבנייה והריהוט משתמשות בעצים. בעוד ששימוש בשרף הגומי של העץ מיוצר עבור תעשיית הצמיגים. צמר, מספק בד לתעשיית הבגדים ושומן הכבש למוצרי העור והשיער.

ישנן סחורות המשמשות גם למזון וגם ליצור תעשייתי.

גם בני האדם וגם בעלי החיים צורכים את הדגן, תירס. אך התירס הוא גם מרכיב חיוני בייצור הדלק. בני אדם אוכלים את בשר הפרות, בעוד תעשיות אחרות משתמשות בעור הפרה, בשומן הפרה וכמו כן גם בעצמות הפרה.

כמעט כל יצור חי בעולם תלוי בתעשייה החקלאית בדרך זו או אחרת. אנו אוכלים את הגרגרים, את הפירות, את הירקות ואת בעלי החיים שהחקלאים מייצרים, בונים את מסגרות בתינו מן העצים, מכינים בגדים מכותנה וצמר ונוהגים במכוניות שהצמיגים שלהן נעשו משרף גומי.

ההשפעה הגלובלית של התעשייה החקלאית היא עצומה. על פי ארגון המזון והחקלאות של האומות המאוחדות, הערך הכלכלי של התעשייה החקלאית נאמד ב3 טריליון דולר.

כאשר אוכלוסיית העולם צפויה לעלות מ-7.5 מיליארד ל-11.8 מיליארד עד שנת 2,100, הסחורות החקלאיות צפויות למלא תפקיד חשוב וגדול בעשורים הבאים בקרב מסחר בסחורות.

סוגי הסחורות החקלאיות

סחורות חקלאיות מתחלקות ל-6 קטגורויות:

  • דגנים
  • שמן
  • בשר
  • מוצרי חלב
  • סחורות רכות אחרות- קקאו, קפה, סוכר
  • ועוד

דגנים לרוב משמשים למטרות דומות. למשל, תירס, שיבולת שועל ושעורה יתפקדו כאוכל לבעלי חיים.  בהתאם למחיר הדגן, יבחרו החקלאים דגן אחד על פני אחר.

כתוצאה מכך, רוב הסחורות בדגנים ינהלו מערכת יחסים חזקה כאשר מדובר במחיר. כך סוחרים יכולים לפקח על הפער בין מחירי התבואה כדי לקבוע ערך יחסי של תבואה אחת אל מול אחרת.

מגמות חקלאיות גלובליות עיקריות

מספר מגמות ארוכות טווח יכולות ליצור הזדמנויות השקעה בחקלאות בשני העשורים הבאים.

לא רק שהאוכלוסייה תגדל, לאנשים יהיה יותר כסף. רוב האנליסטים מסכימים כי העושר הגדול ביותר יהיה בעולם בו אנשים עוברים מן הכפר לעיר מה שיגדיל את היקף הצריכה של המוצרים החקלאיים וההיקף של מסחר בסחורות יגדל.

ההתחממות הגלובלית

כמו כן, שינויים הדרגתיים בטמפרטורה הגלובלית יכולים להגדיל את מספר הימים החמים בעונת הצמיחה. גלי חום אלה יכולים להפחית באופן דרמתי את תפוקת היבול וליצור עלייה חדה במחירים.

מסחר בסחורות, בין אם סחורה חקלאית ובין אם לא, הוא דבר חשוב על מנת להמשיך את קיום הסחורות האיכותיות בעולם. אם אינכם מבינים בעולם המסחר החקלאי, אל תהססו להתייעץ עם החקלאים עצמם. הם וודאי ידעו לענות לכם על כל השאלות שעולות לכם.

Comments are closed.