בית חכם – מה זה אומר בעצם?

 

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי "בית חכם" חברות רבות מציעות לנו לרכוש מערכת שתהפוך את הבית שלנו לכזה. למתבונן מהצד, זה נשמע מוזר, איך בית יכול להיות חכם, מה הוא בעצם יעשה עבורנו בשביל שנרגיש שהוא חכם?

הרעיון כולו התחיל בשנות התשעים, עת התחלנו להשתמש בכלים טכנולוגיים שונים דרך חיבור למערכת האינטרנט. עם הזמן הכלים השתכללו כמו שהמערכת האינטרנט הפכה להיות מהירה, חזקה וחלקה. כך בדיוק נוצרו מערכות בית חכם שאנחנו מכירים היום ואפשר למצוא בלא מעט בתים ברחבי הארץ. הן בתים חדשים שיש בהן מערכות מובנות והן בתים ישנים שאין בהן מערכות שכאלה, והן הותקנו עם הזמן.

בית חכם

מערכת בית חכם, היא מערכת שמאפשרת לנו לשלוט בחשמל מרחוק ויחד עם זאת גם להשפיע על צריכת החשמל בבית. למשל, אנחנו יכולים דרך מכשיר הפלאפון או המחשב, להדליק את המזגן או לכבות אותו, עוד לפני שאנחנו נמצאים בבית, אנחנו יכולים להשפיע על כמות החשמל שנצרוך בחדר מסוים, אנחנו יכולים לפתוח ולסגור תריסים חשמליים ועוד שורה של פונקציות ייחודיות.

המטרה היא שהמערכת תאפשר לנו לשלוט בכל מה שקורה בבית. יש לכך כמה יתרונות, ראשית, אנחנו נבזבז פחות חשמל ממה שאנחנו מבזבזים בדרך כלל, שנית אנחנו נהנה משימוש בבית בצורה הרבה יותר נעימה, שלוש, המערכות יהיו מסונכרנות בצורה הרבה יותר טובה, ארבע, אם יצאנו מהבית ושכחנו לסגור משהו, אנחנו נוכל לעשות את זה מבלי לחזור הביתה. הכל דרך שליטה מרחוק.

כמובן שלשם כך אנחנו צריכים להתקין מערכת שהיא מספיק חזקה וטובה, מן הסתם, אנחנו גם נידרש להתקין מערכת שמחוברת לאינטרנט, אחרת לא נוכל להשתמש בה. ברור מאליו שהאינטרנט חייב להיות חזק ויציב, אחרת המערכת לא תפעל כראוי.

לפני סיום חשוב להבהיר עוד נקודה אחת, התקנת מערכת בית חכם יכולה להתבצע אך ורק על ידי גורמי מקצוע, גורמים שמתמחים בחשמל בכלל ובהתקנת מערכות בית חכם בפרט. לא כל בעל מקצוע יכול לעשות את זה ובטח שאנחנו לא יכולים לעשות את זה לבדנו.

Comments are closed.