טיפול בבעיות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז (  ( ADHAנובעת מליקוי בחילוף החומרים במוח, היוצר מחסור בחומר דופרמין. הפרעה זו מתאפיינת בהתנהגות של חוסר ריכוז ברמה קשה, והתנהגות היפראקטיבית. הטיפול הנפוץ כיום בהפרעות קשב וריכוז, הוא טיפול תרופתי באמצעות ריטלין, קונצרטה, או ויואנס. אולם ישנם טיפולים לא תרופתיים, המשפרים באופן משמעותי את הקשב והריכוז של הסובלים מADHA.אחד מהטיפולים הללו, הוא אימון מוחי באמצעות משחקי מחשב, במסגרת שיטת נוירופידבק.

כיצד מאבחנים הפרעות קשב וריכוז?

ניתן לבצע הפרעות קשב וריכוז החל מגיל 6. יש 2 סוגי אבחונים של הפרעות קשב וריכוז. ב2 סוגי האבחונים הללו, הנבדק לוקח ריטלין במהלך הבדיקה. בדיקות אלו, הן הבסיס עליו בנוי עולם "קשב וריכוז- טיפול". המבדק הראשון נקרא "מבחן טובה". במבדק זה, על הנבחן לבצע מטלות שונות הדורשות קשב וריכוז. בחלק הראשון של המבדק, הנבחן אינו תחת השפעת ריטלין. בין החלק הראשון לשני יש הפסקה, במהלכה לוקח הנבחן כדור ריטלין בעל מינון נמוך במיוחד. בחלק השני, מבצע הנבחן שוב את אותם המטלות.

אם יש פער ביצועי משמעותי בין ביצועים נמוכים לחלק הראשון, וביצועים גבוהים בחלק השני, יחליט הנוירולוג שיעבור על תוצאות המבחן לרשום ריטלין. אם איכות הביצועים זהה ב2 המבדקים, לא יקבל הנבחן מרשם ריטלין.

מבחן מוקסו- זהו מבדק הנערך בצורה ממוחשבת, ובודק את רמות הקש והריכוז של הנבחן. במבדק, נמדדים מדדים שונים. גם במבחן מוקסו, החלק הראשון מתבצע ללא שהנבחן לוקח כדור ריטלין, ובהפסקה בין 2 החלקים, מקבל הנבחן כדור ריטלין. המחשב משווה בין הציונים שקיבלו המבחן לפני ואחרי הריטלין. המאבחן יכין דו"ח מסקנות, המתבססות על ניתוח נתונים של התוכנה.

כיצד בנוי הטיפול בשיטת נוירופידבק?

הטיפול בשיטת נוירופידבק, מתבסס על אימון המאמן את המוח לשלוט בתגובות. התרגול על השליטה, נעשה באמצעות משחקי מחשב שונים. משחקים אלו, יוצרים שינויים מבניים במוח. ישנם תוכנות מיוחדות של טיפול נוירופידבק, שפותחו במיוחד לטיפול בהפרעות קשב וריכוז של ילדים. הטיפול, עוזר לילדים לרכוש את מיומנות הוויסות. הטיפול ניתן במכונים שונים, ופעמים רבות מקבל סבסוד מקופות החולים.

מעט על המשחקים: חלק מהמשחקים של שיטת נוירופידבק, פותחו על ידי נאס"א. בתחילה, נעשה המחקר על חתולים. בניסוי, ראו שהתוכנות משנות את הגלים במוח של החתולים. בתחילת שנות ה80, פיתחו את האימון המוחי בשיטת הנוירופידבק. התוכנות גורמות למאמץ מוחי, ובכך בעצם מאמנות את המוח.

השפעת טיפול נוירופידבק על הפרעות קשב וריכוז.

מחקרים רבים, מראים שטיפול נוירופידבק, משפר באופן ניכר את התפקודים של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ומשפיע לפחות חצי שנה. ומדוע? כי בהפרעות קשב וריכז, הגלים במוח זורמים בצורה לא טובה, והמשחקים, עוזרים לתקן את הזרימה של הגלים. לעיתים, יכלו להפסיק המטופלים בשיטת נוירופידבק, את לקיחת התרופות והריטלין.

Comments are closed.