שעון נוכחות לעסקים – לשם מה זה טוב ואילו שעונים אנחנו יכולים למצוא בשוק

אחד השינויים החשובים ביותר שנעשו אי פעם בעולם העבודה המקצועי, הוא הכנסה של שעון נוכחות לבתי עסק, מפעלים, חנויות ולכל מקום בו הועסקו אנשים, בכל תחום שהוא. 

מדובר באחד השינויים החשובים ביותר, שכן זה הוביל לשינוי ביחסים שבין עובד למעביד, זה שינה באופן מהותי את כל הנושא של שעות עבודה ושיפר באופן משמעותי את זכויות העובדים לאורך השנים. מהצד השני, זה גם יצר מערכת הרבה יותר אמינה והרבה יותר מדויקת בכל מה שקשור ליחס שבין תפוקה לשכר. שעוני נוכחות אפשרו למעסיקים לדעת כמה זמן העובדים באמת עבדו, ואיזה שכר מגיע להם על העבודה. מן הסתם, בהתאם לכך, גם היה ניתן לבחור את גודל ואיכות התפוקה ביחס לזמן שהם עבדו, ובהתאם לכך היה אפשר לקבוע את הערך של כל עובד ועובד. 

מה החשיבות של שעוני נוכחות 

המשמעות של שעוני נוכחות לעסקים היא מאוד פשוטה. ברגע שעסק מכניס שעון נוכחות, יש לו אפשרות לדעת מתי העובד נכנס אל מקום העבודה, מתי הדפיס כרטיס ומתי יצא ממנו. בצורה כזו אפשר לראות האם העובד אכן עבד את משך הזמן שהוא התחייב לו ובהתאם אפשר לבחון, כאמור, מה התפוקה שהוא נתן ביחס למספר השעות שהוא עבד. 

אם עובד נתן תפוקה נמוכה, אז המעסיק ידע שלא משתלם להעסיק אותו או שהשכר שהוא משלם לו גבוה מדי, אם הוא נתן תפוקה גבוהה, אז הוא יכול להחליט האם לעלות לו את השכר. 

צריך לומר, מבחינת העובד שעון הנוכחות הוא חשוב מאוד, לא רק בהיבט של שכר אלא גם בהיבט של זמן. שכן, במהלך השנים נקבעו מגבלות זמן בהן ניתן להעסיק עובדים רק במשך מספר שבועות מוגבלות ביום ולא בלי הפסקה, כפי שהיה נהוג בעבר. שעון נוכחות שמר על כך שיש שעת תחילת עבודה ושעת סיום מוגדרת וברורה. מן הסתם, גם השכר נקבע בהתאם. 

אילו שעוני נוכחות אנחנו יכולים למצוא היום

כפי שאנחנו יכולים להניח, עם השנים המשמעות והשיטות של שעוני נוכחות השתנו. אם בעבר זה היה שעון ידני או שעון בו מעבירים כרטיס בצורה מסוימת, בכל פעם שנכנסים ויוצאים מהעסק, הרי שכיום זה שונה לגמרי. 

היום שעוני נוכחות הם דיגיטליים, משתמשים בהם באמצעות כרטיסי סריקה מיוחדים, יש שעונים שעובדים באמצעות טביעת אצבע או סריקת עין, כך שאי אפשר לרמות אותם. 

כמו כן, שעוני נוכחות היום מקושרים בצורה ישירה למחשב של העסק וכן למחשבי ענן, מה שמאפשר לבעל העסק לקבל נתונים אודות כניסות ויציאות של עובדים, מכל מקום, בכל שעה. זה מאפשר לו לקבל תמונת מצב רחבה יותר, זה מאפשר לו לבצע ניתוחים של נתונים, השוואות ולראות כיצד הוא יכול לייעל את העסק יותר. 

Comments are closed.